GLAVNA   18.11.1991.   ŠKABRNJA   FOTO GALERIJA   ZABAVA   LINKOVI   KNJIGA GOSTIJU   KONTAKT
Skabrnja.com
 
 
O Škabrnji
Povijest
Grb i zastava
Opčina Škabrnja
Kultura i sport
Škabrnja u Domovinskom ratu
Žrtve u Domovinskom ratu
Iskazi svjedoka pada Škabrnje
Pisani mediji o Škabrnji
Foto galerija
Video galerija
 

HRT Vijesti - Komemoracija žrtvama Škabrnje - 1999.

18. studenoga - U spomen na zločin što su ga počinili pripadnici bivše srpske okupacijske vojske na današnji dan 1991. u Škabrnji pokraj Zadra svečano je otkriveno spomen-obilježje na mjestu masovne grobnice u koju su srpski zločinci pokopali 27 civilnih i vojnih žrtava.

Spomen-obilježje otkrili su predsjednik Udruge civilnih žrtava Domovinskoga rata Zadarske županije Ante Matešić i predsjednik županijske Udruge roditelja poginulih branitelja Frane Franić.

Okupljenima su se obratili izaslanik Predsjednika Republike general pukovnik Ante Gotovina, izaslanik predsjednika Hrvatskoga državnog sabora zastupnik Drago Krpina, potpredsjednica Vlade Ljerka Mintas-Hodak i načelnik škabrnjske općine Mladen Škara.

Misu zadušnicu za škabrnjske žrtve služio je nadbiskup zadarski u miru Marijan Oblak.

Osim na mjestu masovne grobnice, otkriveno je i spomen-obilježje na mjesnome groblju u Škabrnji u spomen na 80 škabrnjskih žrtava Domovinskoga rata, među kojima je bilo 55 civila i 25 branitelja. Načelnik Mladen Škara podsjetio je na 18. studenoga 1991. kad je kudikamo opremljenija i nadmoćnija jugoslavenska vojska, potpomognuta dobrovoljačkim četničkim odredima, nasrnula na ravnokotarsko selo Škabrnju. Prvi dan agresije neprijatelji su ubili 38 civila. Bili su to tragični događaji za Škabrnju, ali Škabrnja nije ostala mrtvo selo, kao što su zamislili okupatori, nego je zahvaljujući obnovi, povratku i snazi hrvatske države opet živo selo, rekao je Škara.

Potpredsjednica Vlade Ljerka Mintas-Hodak podsjetila je da je u Hrvatskoj 125 masovnih grobnica, a Škabrnja je 11., u kojoj je dosad otkriveno spomen-obilježje. Cijela domovina obilježena je spomenicima od crnog mramora. Spomenici su dokaz neviđene patnje hrvatskog naroda, a spomen-obilježje Škabrnji nije samo spomen na teške dane, nego i na odlučnost da se ustraje u obrani domovine. Škabrnja je simbol i opomena. Neka škabrnjske žrtve budu vječna opomena svima koji nas žele ugroziti, ali i nama samima da budemo jedinstveni i složni, rekla je Ljerka Mintas-Hodak.

Drago Krpina je, rekavši kako je u povijesti hrvatskog naroda bilo raznih osvajača, ali i Hrvata koji su se opirali, dodao da su u povijesti počinjeni i brojni zločini nad Hrvatima, ali nitko nije nadmašio zločince od prije osam godina. Vukovar i Škabrnja uvijek će biti simboli otpora.

General Gotovina je upozorio da masovna grobnica u Škabrnji čuva nevine žrtve zločinačke politike koja je doživjela poraz zbog svoje neljudskosti.

Govoreći o zdravstvenom stanju Predsjednika, rekao je da mu svi dobronamjerni žele oporavak te da i dalje vodi zemlju s jednakom vjerom i odlučnošću kao što ju je vodio 1991. Dodao je da se bliže izbori, ali da u izborima osobni interesi ne smiju biti iznad interesa cijelog hrvatskog naroda. Građani trebaju birati skromne, dostojanstvene i čvrste ljude, a takvi su među nama, izrasli u Domovinskom ratu, a svoju su veličinu pokazali kad je bilo najteže. Uspostavili smo državu, a sve ostalo bit će mnogo lakše, izjavio je general Gotovina, dodavši da je HV odlučan čuvati državu i prije i nakon izbora.

Među nazočnima bili su i ministri Zvonimir Šeparović i Joso Škara, zadarski župan Šime Prtenjača i brojni drugi.

 
      Natrag
 
(c) Škabrnja Online :: Sva prava pridržana, 2002.