GLAVNA   18.11.1991.   ŠKABRNJA   FOTO GALERIJA   ZABAVA   LINKOVI   KNJIGA GOSTIJU   KONTAKT
Skabrnja.com
 
 
O Škabrnji
Povijest
Grb i zastava
Opčina Škabrnja
Kultura i sport
Škabrnja u Domovinskom ratu
Žrtve u Domovinskom ratu
Iskazi svjedoka pada Škabrnje
Pisani mediji o Škabrnji
Foto galerija
Video galerija
 

Slobodna Dalmacija - "Na kući Škorićevih zapaljen je krov " - 2002.

BILJANE DONJE - "Nema oprosta četnicima" - poruka je ispisana sprejem na zidu nekadašnje osnovne škole u Biljanima Donjim, u ravnokotarskom selu koje su prije rata naseljavali Srbi, a od 1995. godine i vojno-redarstvene akcije Hrvatske vojske Oluja potpuno je iseljeno i pusto. Za vrijeme Domovinskog rata smatralo se za glavno četničko uporište u blizini Škabrnje i Nadina. Iako selo siječe prometna cesta Zadar - Benkovac, u Biljanima kao da je rat jučer završio. Kuće bez krovova, nagorjele grede, čađavi zidovi, pusta dvorišta, travom obrasli puteljci i ograde. Niti žive duše u Biljanima, osim pseta koje se od kiše stislo pod jednim svodom. Pa nas gleda.

Pored ceste nekad je bio dućan, na čijim se zidovima sada crne grafiti "Di ste sada delije zločinci". "Krvnici Škabrnje" i "Nema oprosta". Odmah iza dućana zgrada je osnovne škole. Nedavno zapaljen krov na devastiranoj zgradi urušio se po stubištu i ulaznim vratima. Dogorjele grede još mirišu na paljevinu.

Nedaleko od škole kuća je Sofije Škorić. Prema riječima glasnogovornice PU zadarske Sandre Poljak-Jurinčić, Sofija Škorić prijavila je paljevinu svoje kuće. Malu dvokatnicu prije nekoliko godina obnovio je UNHCR. Ipak, povratak Škorića nije uspio, a kuća je po drugi put devastirana. Zapaljen je krov, a vatra je napravila rupu promjera dva metra. Razbijeni su prozori, škure. Policija je prijavu protiv nepoznatog počinitelja proslijedila i Državnom odvjetništvu, te pokrenula istragu. Jesu li Biljane Donje primjer da je Hrvatska još uvijek zemlja palikuća kako tvrdi dr. Milorad Pupovac? - pitamo gradonačelnika Benkovca Branka Kutiju.

- O incidentima u Biljanima Donjim doznao sam od benkovačke policije. Mogu samo reći da lokalna vlast ne sprječava povratak Srba, a Biljane su jedno od sela koja su već dugo devastirana. Tamo ne postoje uvjeti za povratak i to što je uništeno već je i prije bilo uništeno. Što se obitelji Škorić tiče, UNHCR ih je pokušao prije nekoliko godina vratiti obitelj u Biljane. To se poklopilo točno s ekshumacijom škabrnjskih žrtava, i upozoravao sam na to UNHCR, ali me nisu htjeli slušati. Na kraju su Škorići odselili. Vjerujem da ti Škorići nisu počinili nikakve zločine jer se ne bi ni vraćali. Ipak, pretpostavlja se da je među mještanima Biljana bilo onih koji su sudjelovali u zločinima protiv Škabrnje i Nadina. Tek kada se ti zločini procesuiraju i otkriju njihovi počinitelji, povratak će se moći nesmetano odvijati, jer ljudi više neće kriviti čitava sela za tragedije, već će znati tko su krivci - kaže Kutija.

Puno je mržnje natopilo ravnokotarsku zemlju i teško je isprati. Dok se to ne dogodi, u Biljanima će i dalje moći živjeti - samo biljke...

Autor: Mišel Kalajžić
      Natrag
 
(c) Škabrnja Online :: Sva prava pridržana, 2002.